Eylülde Otomobil Kaydı Yıllık Yüzde 19,9 Azaldı, Noterde 957 Bin Taşıtın Devri Yapıldı; Kayıtta Togg İkinci
Yayına hazırlayan:OtoPusula Editör Ekibi

TÜİK'in 15 Ekim 2026'da saat 10:00'da yayımladığı Motorlu Kara Taşıtları, Eylül 2026 bültenine göre eylül ayında 64.361 otomobilin trafiğe kaydı yapıldı; bu, geçen yılın eylülüne göre yüzde 19,9, bir önceki aya göre yüzde 2,6 azalış demek. Aynı ay noterler aracılığıyla 957.197 taşıtın devri yapıldı ve devirlerin yüzde 67,3'ünü otomobil oluşturdu. Eylülde trafiğe kaydı yapılan otomobillerde Renault yüzde 16,1 ile birinci, Togg yüzde 9,8 ile ikinci sırada yer aldı. Bu haber, Ağustos bültenini ele aldığımız yazının devamıdır; burada yalnızca eylülde değişenlere bakıyoruz.
Eylülde trafiğe kaç taşıt ve otomobil kaydoldu?
Eylül ayında toplam 161.027 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı; bu rakam ağustosa göre yüzde 6,3, geçen yılın eylülüne göre yüzde 18,0 düşük. Kaydedilen taşıtların yüzde 45,1'i motosiklet, yüzde 40,0'ı otomobil oldu. TÜİK'in ekteki tablosuna göre eylül 2025'te 80.390 otomobil kaydedilmişti; 64.361'lik eylül 2026 rakamı bu düzeyin yüzde 19,9 altında.
| Taşıt türü | Eylül payı | Aylık değişim | Yıllık değişim |
|---|---|---|---|
| Motosiklet | %45,1 | -%11,1 | -%18,4 |
| Otomobil | %40,0 | -%2,6 | -%19,9 |
| Kamyonet | %10,1 | -%1,5 | -%5,3 |
| Traktör | %1,7 | +%1,1 | -%21,4 |
| Kamyon | %1,6 | -%5,1 | -%14,8 |
| Minibüs | %0,9 | +%2,9 | -%38,2 |
| Otobüs | %0,5 | +%18,8 | +%3,7 |
| Özel amaçlı taşıt | %0,1 | +%72,4 | +%19,0 |
Otomobilde yıllık düşüş ağustos bülteninde yüzde 30,5'ti, eylülde yüzde 19,9'a indi. TÜİK bu farkın nedenini açıklamıyor. Ocak-eylül döneminde ise tüm taşıtlarda trafiğe kayıt yüzde 14,5 azalarak 1.503.161 adet oldu; aynı dönemde trafikten kaydı silinen taşıt sayısı yüzde 26,9 artışla 49.209'a çıktı. Eylül sonunda trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı 35.065.235'e ulaştı.
Noterde eylülde kaç taşıt el değiştirdi?
Eylül ayında noter kanalıyla 957.197 taşıtın devri yapıldı; ağustostaki 917.143'e göre bizim hesabımızla yaklaşık yüzde 4,4 yüksek. TÜİK'in aylık devir tablosunda bu rakam, 2026'nın ilk dokuz ayındaki en yüksek aylık devir sayısı. Devri yapılan taşıtların yüzde 67,3'ü otomobildi; tabloya göre otomobil devri 644.051 adet.
| Eylül 2025 | Temmuz 2026 | Ağustos 2026 | Eylül 2026 | |
|---|---|---|---|---|
| Devri yapılan taşıt (toplam) | 1.019.994 | 907.846 | 917.143 | 957.197 |
| Devri yapılan otomobil | 680.684 | 588.504 | 608.888 | 644.051 |
| Devirde otomobil payı (bizim hesabımız) | ≈%66,7 | ≈%64,8 | ≈%66,4 | ≈%67,3 |
Yıllık bakışta tablo farklı: eylül 2026 devir sayısı, eylül 2025'in yaklaşık yüzde 6,2 altında (bizim hesabımız). Yani devir aylık bazda arttı ama geçen yılın aynı ayını geçmedi. TÜİK'in tanımına göre devir, noterler aracılığıyla bir veya daha fazla el değiştiren taşıtları ifade ediyor. 957.197, bu tanımla noter kanalıyla el değiştiren taşıtları gösteriyor; bülten bu rakamı ikinci el satış adedi olarak adlandırmıyor.
Bir otomobil kaydına karşılık kaç otomobil devri düştü?
TÜİK bu oranı yayımlamıyor; aşağıdaki satır TÜİK'in iki ayrı tablosundaki rakamlardan yaptığımız kendi hesabımızdır. Eylülde trafiğe kaydı yapılan her otomobile karşılık yaklaşık 10,0 otomobil devri düştü; ağustosta bu oran yaklaşık 9,2, geçen yılın eylülünde yaklaşık 8,5 idi.
| Eylül 2025 | Ağustos 2026 | Eylül 2026 | |
|---|---|---|---|
| Otomobil devri ÷ otomobil kaydı (≈, bizim hesabımız) | ≈8,5 | ≈9,2 | ≈10,0 |
Bu oran bir tüketici tercihi göstergesi değildir; iki ayrı işlemin (noter devri ve ilk kayıt) adetlerinin oranıdır. Neden değiştiğini TÜİK açıklamıyor.
Eylülde hangi markalar öne çıktı?
Eylülde trafiğe kaydı yapılan otomobillerin yüzde 16,1'i Renault, yüzde 9,8'i Togg, yüzde 8,6'sı Hyundai oldu. Togg ağustostaki dördüncülükten ikinciliğe çıktı. Aşağıdaki payların hepsi eylül ayında trafiğe kaydı yapılan otomobiller içindir; ocak-eylül sıralaması değildir.
| Sıra (Eylül) | Marka | Eylül payı | Ağustos payı | Sıra (Ağustos) |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Renault | %16,1 | %12,3 | 1 |
| 2 | TOGG | %9,8 | %7,3 | 4 |
| 3 | Hyundai | %8,6 | %8,4 | 3 |
| 4 | Volkswagen | %7,1 | %8,5 | 2 |
| 5 | Toyota | %6,8 | %7,2 | 5 |
| 6 | Mercedes-Benz | %5,3 | %4,6 | 8 |
| 7 | Skoda | %5,0 | %5,2 | 7 |
| 8 | Kia | %4,5 | %4,2 | 10 |
| 9 | Peugeot | %3,7 | %5,8 | 6 |
| 10 | Nissan | %3,3 | %3,4 | 12 |
Listenin devamında Opel, Fiat ve Tesla yüzde 2,7'lik eşit paylarla yer alıyor. Fiat ağustosta yüzde 3,7 almıştı; Tesla ise ağustos bülteninin marka listesinde bulunmuyordu. Citroën yüzde 4,3'ten yüzde 2,4'e geriledi. TÜİK bülteni bu sıra ve pay değişimlerinin sebebini açıklamıyor. Yüzde 9,8'lik Togg payı, 64.361 otomobil üzerinden yaklaşık 6.300 adede denk geliyor (bizim hesabımız; paylar bir ondalığa yuvarlandığı için kesin adet değildir).
Dernek verisi ile karıştırılmamalı: Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği'nin eylül satış verisi distribütör satışlarını sayıyor, TÜİK ise trafiğe kaydı yapılan araçları. İki ölçü farklı olduğundan adetleri birbiriyle kıyaslanmaz.
Yakıt tarafında yeni kayıtlar ile yollardaki filo nasıl ayrışıyor?
Ocak-eylül döneminde trafiğe kaydı yapılan 665.220 otomobilin yüzde 40,8'i benzinli, yüzde 31,8'i hibrit, yüzde 18,6'sı elektrikliydi; hibrit ile elektriklinin toplamı yüzde 50,4 ediyor (bizim toplamımız; Ocak-Ağustos döneminde yüzde 50,2 idi). Eylül sonunda trafikte kayıtlı 18.115.875 otomobilin ise yüzde 32,0'ı dizel, yüzde 31,0'ı benzinli, yüzde 29,1'i LPG'li.
| Yakıt türü | Yeni kayıt (Ocak-Eylül 2026) | Trafikteki otomobil (Eylül sonu) |
|---|---|---|
| Benzin | %40,8 | %31,0 |
| Hibrit | %31,8 | %5,1 |
| Elektrikli | %18,6 | %2,7 |
| Dizel | %7,4 | %32,0 |
| LPG | %1,4 | %29,1 |
TÜİK yakıt türü bilinmeyen otomobillerin oranını yüzde 0,2 olarak veriyor.
İkinci el alırken bu veri ne anlama geliyor?
Devir verisi aracın durumu hakkında bilgi vermez, yalnızca sahipliğin noterde değiştiğini sayar. Noterde devredilen otomobilin kaporta, mekanik ve elektronik durumunu görmenin yolu, satın almadan önce bağımsız bir oto ekspertiz hizmeti almaktır.
Sık sorulan sorular
Eylülde kaç otomobilin trafiğe kaydı yapıldı? TÜİK'e göre 64.361 adet; bu, eylül 2025'e göre yüzde 19,9, ağustos 2026'ya göre yüzde 2,6 azalış.
Eylülde noterde kaç taşıt el değiştirdi? 957.197 taşıtın devri yapıldı; bunun yüzde 67,3'ü otomobildi. TÜİK devri, noterler aracılığıyla bir veya daha fazla el değiştiren taşıtlar olarak tanımlıyor.
Eylülde en çok kaydı yapılan otomobil markası hangisi? Renault yüzde 16,1 ile birinci, Togg yüzde 9,8 ile ikinci, Hyundai yüzde 8,6 ile üçüncü oldu. Bu paylar yalnızca eylül ayına ait.
Hibrit ve elektrikli otomobil yeni kayıtların yarısını geçti mi? Ocak-eylül döneminde yeni kayıtlı otomobillerin yüzde 31,8'i hibrit, yüzde 18,6'sı elektrikliydi; toplam yüzde 50,4 eder (bizim toplamımız, paylar yuvarlanmış olduğundan ±0,1). Trafikteki tüm otomobiller içinde ise hibrit yüzde 5,1, elektrikli yüzde 2,7'de kaldı.
Bir sonraki bülten ne zaman yayımlanacak? TÜİK, bu konudaki bir sonraki haber bülteninin yayımlanma tarihini 16 Kasım 2026 olarak açıkladı.
Görseller: Martina Nolte / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0 DE).
Kaynaklar
Bu haber, aşağıdaki kaynakların aktardığı olgular derlenip özgün biçimde Türkçeleştirilerek hazırlanmıştır.
Bu içeriği kim hazırladı?
İçerik OtoPusula Editör Ekibi tarafından yayına hazırlanır. Yayının sorumluları:
- Muhammet Fatih Batman
Kurucu & Editör, YZ Uzman
Yayın akışını ve içerik standartlarını belirler, teknik içerik editörlüğünü yürütür.
- Faruk Talmaç
Kurucu Ortak & Editör, YZ Uzman
Platformun geliştirilmesine öncülük eder, yayınlanan içeriğin son kontrolünü üstlenir.
Üretici kullanım kılavuzları ve resmî kaynaklara dayandırılarak, yapay zekâ destekli hazırlanmış ve editör denetiminden geçirilmiştir. Yayın ilkelerimiz. Bu içerik genel bilgilendirme amaçlıdır; kesin teşhis ve onarım kararı için yetkili bir servise danışın.





