SNE: Ocak-Eylül 2026'da Dünyada Elektrikli ve Hibrit Araçlara Takılan Bataryada CATL'nin Payı Bir Yılda %39,1'e Çıktı
Yayına hazırlayan:OtoPusula Editör Ekibi

Dünyada tescil edilen elektrikli (EV), plug-in hibrit (PHEV) ve hibrit (HEV) araçlara takılan bataryanın toplamı, SNE Research'ün 2 Kasım 2026 tarihli bültenine göre Ocak-Eylül 2026'da 994,5 GWh oldu. Geçen yılın aynı döneminde 830,7 GWh'ti; artış %19,7. Bir yılda CATL payını %39,1'e çıkardı, BYD %15,2'ye geriledi, üç Koreli üreticinin toplamı %12,6'ya indi. Rakamlar satış ya da üretim değil, araçlara takılı batarya kapasitesidir. Bülten Türkiye için ayrı rakam vermiyor; Türkiye'de satılan araçlardaki bataryanın dağılımı bu tablodan anlaşılmıyor.
Dünyada araçlara takılan batarya kimden geliyor?
CATL 389,2 GWh ve %24,9 artışla ilk sırada kaldı, payı %37,5'ten %39,1'e çıktı. BYD 150,9 GWh ile ikinci; %7,4'lük artışı toplamın gerisinde kalınca payı %16,9'dan %15,2'ye indi. İkisinin ortak payı %54,3 ile geçen yılın aynı dönemindeki %54,4'e çok yakın.
| Sıra | Üretici | Ocak-Eylül 2025 (GWh) | Ocak-Eylül 2026 (GWh) | Değişim | Pay 2025 | Pay 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | CATL | 311,7 | 389,2 | +%24,9 | %37,5 | %39,1 |
| 2 | BYD | 140,5 | 150,9 | +%7,4 | %16,9 | %15,2 |
| 3 | LG Energy Solution | 81,3 | 81,9 | +%0,7 | %9,8 | %8,2 |
| 4 | Gotion | 34,0 | 50,3 | +%48,1 | %4,1 | %5,1 |
| 5 | CALB | 39,4 | 50,1 | +%27,1 | %4,7 | %5,0 |
| 6 | EVE | 22,4 | 36,0 | +%60,4 | %2,7 | %3,6 |
| 7 | Panasonic | 35,9 | 35,6 | −%0,8 | %4,3 | %3,6 |
| 8 | SK On | 34,5 | 28,3 | −%18,1 | %4,2 | %2,8 |
| 9 | SVOLT | 18,6 | 25,7 | +%37,9 | %2,2 | %2,6 |
| 10 | REPT | 11,0 | 24,2 | +%118,7 | %1,3 | %2,4 |
| Diğer | 101,3 | 122,4 | +%20,8 | %12,2 | %12,3 | |
| Toplam | 830,7 | 994,5 | +%19,7 | %100 | %100 |
Dönem: Ocak-Eylül. Bölge: dünya. Kapsam: tescil edilen EV, PHEV ve HEV'e takılan batarya. Kaynak: SNE Research.
SNE, BYD'nin sınırlı artışını neye bağlıyor?
SNE, BYD'nin artışının %7,4'te sınırlı kalmasını şirketin Çin'deki elektrikli araç satışının %32,9 düşmesine bağlıyor; bülten bu satış rakamını tam elektrikli ve plug-in hibrit diye ayırmıyor. Aynı bültene göre BYD'nin Çin içi batarya kullanımı 112,9 GWh'ten 104,9 GWh'e indi (−%7,1), Çin dışı kullanımı 27,5 GWh'ten 45,9 GWh'e çıktı (+%66,8).
CATL ile BYD arasındaki 17,5 yüzde puanlık büyüme farkını ise SNE şöyle okuyor: CATL yurt dışındaki otomobil üreticisi müşterilerini genişletiyor, BYD'nin hacmi kendi araçlarının satışına bağlı.
Koreli üreticilerin payı nasıl değişti?
Üç Koreli üreticinin toplam payı 4,1 yüzde puan azalarak %12,6'ya indi; ilk 10'da ikisi var, bülten üçüncüsünün adını vermiyor. LG Energy Solution 81,9 GWh ile üçüncü sırayı korudu, ama %0,7'lik artışla payı %8,2'ye geriledi. SK On %18,1 düşüşle 28,3 GWh'e indi, payı %2,8 oldu.
SNE, iki şirkette de Kuzey Amerika'daki düşüşü öne çıkarıyor:
- LG Energy Solution: Avrupa 38,6 GWh (+%13,2), Asya 11,1 GWh (+%49,4) arttı; Kuzey Amerika 29,9 GWh'ten 16,5 GWh'e düşerek (−%44,9) artışın büyük bölümünü sildi.
- SK On: Kuzey Amerika kullanımı 14,2 GWh'ten 7,6 GWh'e indi (−%46,7).
SNE müşteri olarak, LG Energy Solution için aralarında Tesla, GM, Hyundai Motor Grubu ve Volkswagen'in, SK On için aralarında Hyundai Motor Grubu, Ford, Volkswagen ve Mercedes-Benz'in bulunduğu üreticileri sayıyor.
Yedi Çinli üreticinin toplam payı nereye çıktı?
CATL ve BYD dahil yedi Çinli üreticinin payı %69,5'ten %73,0'a çıktı (3,5 yüzde puan). Gotion %48,1 artışla CALB'yi az farkla geçip dördüncü oldu, EVE %60,4 artışla Panasonic'in önüne geçti, REPT ise %118,7 büyüdü.
LFP payı ve araç başına batarya ne kadar değişti?
Bültene göre LFP (lityum demir fosfat) kimyasının payı %52,5'ten %57,7'ye çıktı (5,2 yüzde puan). Araç başına ortalama batarya kapasitesi 35,7 kWh'ten 39,7 kWh'e yükseldi (+%11,2); SNE bunu, kullanımın satılan araç adedinden hızlı artmasını destekleyen etken olarak gösteriyor. Bülten bu ortalamayı araç tipine göre ayırmıyor; rakam tam elektrikli bir otomobilin batarya büyüklüğü diye okunmamalı.
LFP'nin NMC'den farkını batarya kimyaları rehberimizde anlattık.
Bölgelere göre kullanım nasıl değişti?
SNE'ye göre Çin %16,2 artışla 567,8 GWh'e ulaştı; Avrupa %33,1, Çin dışındaki Asya %74,1, Güney Amerika %176,8 büyüdü. Kuzey Amerika ise %24,3 düşüşle 85,9 GWh'e indi. SNE ayrıca yalnız Eylül'de kullanımın 145,1 GWh ile aylık rekor kırdığını, yıllık artışın ise %15,8 olduğunu yazıyor.
Sık Sorulan Sorular
GWh ne demek? Gigavatsaat, enerji kapasitesi birimidir. 1 GWh, 1 milyon kWh eder. Tablo bu yüzden adet değil, kapasite gösterir.
Veri kimden geliyor, resmî istatistik mi? Hayır. Rakamlar, Güney Kore'deki pazar araştırma şirketi SNE Research'ün "Global EV and Battery Monthly Tracker" (Ekim 2026) çalışmasına dayanıyor.
Panasonic'in durumu ne? SNE'nin tablosunda yedinci sırada: 35,6 GWh, −%0,8, pay %3,6. SNE, şirketin müşteri tabanının Tesla'da yoğunlaştığını, bu yüzden sonuçların Kuzey Amerika satışlarına bağlı olduğunu yazıyor.
2025'in tamamında toplam ne kadardı? SNE'nin bültendeki grafiğine göre 1.191 GWh.
Görseller: Matti Blume / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0).
Kaynaklar
Bu haber, aşağıdaki kaynakların aktardığı olgular derlenip özgün biçimde Türkçeleştirilerek hazırlanmıştır.
Bu içeriği kim hazırladı?
İçerik OtoPusula Editör Ekibi tarafından yayına hazırlanır. Yayının sorumluları:
- Muhammet Fatih Batman
Kurucu & Editör, YZ Uzman
Yayın akışını ve içerik standartlarını belirler, teknik içerik editörlüğünü yürütür.
- Faruk Talmaç
Kurucu Ortak & Editör, YZ Uzman
Platformun geliştirilmesine öncülük eder, yayınlanan içeriğin son kontrolünü üstlenir.
Üretici kullanım kılavuzları ve resmî kaynaklara dayandırılarak, yapay zekâ destekli hazırlanmış ve editör denetiminden geçirilmiştir. Yayın ilkelerimiz. Bu içerik genel bilgilendirme amaçlıdır; kesin teşhis ve onarım kararı için yetkili bir servise danışın.





