Avrupa'nın Eylül Tablosu: Sandero 4., Peugeot 208 7., Clio 8.; JATO'ya Göre Elektrikli Payı İlk Kez Yüzde 30'u Aştı
Yayına hazırlayan:OtoPusula Editör Ekibi

JATO Dynamics'in 28 Ekim 2026 tarihli bültenine göre Eylül 2026'da "Europe 28" kapsamında en çok tescil edilen on otomobil arasında Dacia Sandero dördüncü, Peugeot 208 yedinci, Renault Clio sekizinci sırada. Škoda Elroq, tam elektrikliler listesinde üçüncü. Otomotiv pazar verisi şirketi JATO, tam elektriklilerin payının yüzde 30,5'e çıktığını ve "ilk kez" yüzde 30'u aştığını yazıyor. Rakamlar Avrupa tescilidir, Türkiye satışını göstermez.
JATO'nun tablolarındaki bölge etiketi "Europe 28", metindeki etiket "EU28"; bülten bu etiketin hangi ülkeleri kapsadığını saymıyor. Bu etiket, ACEA'nın AB + EFTA + İngiltere etiketiyle aynı değildir, bu yüzden aşağıdaki adetler ACEA'nın marka tablosuyla karşılaştırılmamalıdır.
Eylül'de Avrupa'da en çok hangi otomobiller tescil edildi?
JATO'nun model tablosunda ilk iki sıra Tesla'nın. Sandero 17.776, Peugeot 208 16.054, Clio 15.973 adet. Tablo model başına motor türü dağılımını da veriyor: Sandero tescillerinin yüzde 98'i hibritsiz içten yanmalı, Yaris Cross'un tamamı hibrit, 208'in yüzde 28'i tam elektrikli.
| Sıra | Model | Adet | Eylül 2025'e göre | Motor türü dağılımı |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Tesla Model Y | 41.588 | +%55 | tam elektrikli %100 |
| 2 | Tesla Model 3 | 27.132 | +%114 | tam elektrikli %100 |
| 3 | Volkswagen Golf | 18.123 | -%1 | içten yanmalı %50, hafif hibrit %39, plug-in %9 |
| 4 | Dacia Sandero | 17.776 | -%9 | içten yanmalı %98, hibrit %2 |
| 5 | Volkswagen Tiguan | 16.701 | -%5 | içten yanmalı %29, hafif hibrit %41, plug-in %28 |
| 6 | Toyota Yaris Cross | 16.378 | %0 | hibrit %100 |
| 7 | Peugeot 208 | 16.054 | +%4 | içten yanmalı %36, tam elektrikli %28, hafif hibrit %34 |
| 8 | Renault Clio | 15.973 | -%22 | içten yanmalı %49, hibrit %50 |
| 9 | Jaecoo 7 | 15.492 | +%66 | içten yanmalı %12, hibrit %19, plug-in %69 |
| 10 | Volkswagen T-Roc | 15.097 | -%19 | içten yanmalı %3, hafif hibrit %96 |
Kaynak: JATO, Europe 28 en çok tescil edilen 10 otomobil tablosu, Eylül 2026. Yüzde 1-2'lik "diğer" dilimleri tabloya alınmadı. Bülten, tek "Sandero" satırına Stepway'in dahil olup olmadığını belirtmiyor.
Aynı şirketin 1 Ekim tarihli Ağustos bülteninde Sandero 11.824 adetle ikinci, 208 9.657 adetle dokuzuncuydu; Clio ilk ona girmemişti. Bülten, Sandero ve Clio'daki yıllık düşüşün nedenini yazmıyor.
Eylül'de elektrikli ve öbür motor türlerinin payı ne oldu?
JATO'ya göre Eylül'de 415.157 tam elektrikli otomobil tescil edildi (+%60,0); pay bir yılda yüzde 21,1'den 30,5'e çıktı. JATO'nun "ilk kez" dediği şey yüzde 30 eşiği, sıralama değil: Ağustos tablosunda da tam elektrikli (yüzde 29,3), hibritsiz içten yanmalının (yüzde 24,2) önündeydi. Dokuz aylık toplamda ise içten yanmalı hâlâ önde.
| Motor türü | Eylül 2026 (adet) | Yıllık değişim | Eylül payı | Ocak-Eylül payı |
|---|---|---|---|---|
| Tam elektrikli (BEV) | 415.157 | +%60,0 | %30,5 | %24,1 |
| Hibritsiz içten yanmalı (ICE) | 302.196 | -%20,6 | %22,2 | %27,0 |
| Hafif hibrit (MHEV) | 285.201 | +%1,7 | %21,0 | %23,3 |
| Hibrit (HEV) | 177.764 | +%7,6 | %13,1 | %13,5 |
| Plug-in hibrit (PHEV) | 165.741 | +%25,3 | %12,2 | %10,8 |
| Toplam | 1.360.148 | +%10,4 |
Kaynak: JATO, Eylül 2026. Ocak-Eylül toplamı 10.523.796 adet (+%6,3).
Škoda ve Renault marka tablosunda kaçıncı?
Marka sıralamasının başında 119.850 adetle Volkswagen var. Škoda 77.415 adetle üçüncü, Renault 67.603 adetle altıncı, Peugeot 55.498 adetle dokuzuncu. Ağustos'ta 31.612 adetle onuncu olan Dacia, Eylül'ün ilk onunda yer almıyor; bu ayın onuncusu Kia 54.629 adet.
| Sıra | Marka | Adet | Eylül 2025'e göre |
|---|---|---|---|
| 1 | Volkswagen | 119.850 | -%5 |
| 2 | Toyota | 79.234 | %0 |
| 3 | Škoda | 77.415 | +%1 |
| 4 | Tesla | 68.725 | +%74 |
| 5 | Mercedes | 68.320 | +%4 |
| 6 | Renault | 67.603 | +%5 |
| 7 | BMW | 67.485 | -%1 |
| 8 | Audi | 58.670 | -%3 |
| 9 | Peugeot | 55.498 | +%1 |
| 10 | Kia | 54.629 | +%11 |
Kaynak: JATO, Europe 28 en çok tescil edilen 10 marka tablosu, Eylül 2026.
Tam elektrikli listesinde Model Y ve Model 3'ün ardından Elroq 12.178 (+%18), Renault 5 9.126 (+%37) ve Škoda Enyaq 8.286 adetle (+%55) geliyor; Elroq Ağustos listesinde 9.280 adetle ikinciydi.
Golf, Sandero ve Clio'nun Türkiye fiyat listelerinde hangi motorları var?
Avrupa'daki motor dağılımı Türkiye'deki gamı anlatmaz, aşağıdaki tablo da bir Türkiye satış sıralaması değildir. Tablo, Avrupa ilk onundaki sekiz model ile Elroq'u kapsıyor; dışında kalan modellerin Türkiye'de olmadığı anlamına gelmez. İlk iki sıradaki Tesla için Türkiye verisi marka düzeyinde: Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği'nin (ODMD) 2 Ekim bültenine göre Ocak-Eylül 2026'da tahmini 6.093 otomobil (Tesla haberimiz). Örneğin Avrupa'daki Clio tescillerinin yüzde 50'si hibrit; Renault'nun Türkiye fiyat listesinde 2 Kasım'da Clio için iki benzinli satır var; Renault Türkiye'nin 8 Eylül 2025 tarihli lansman metni Full Hybrid E-Tech 160 hp versiyonunu da anıyor, bu versiyon 2 Kasım listesinde yok. Jaecoo 7 Avrupa'da yüzde 69 plug-in; Türkiye sayfalarının teknik tablosu 1598 cc turbo benzinli motor yazıyor.
| Model | Türkiye'de markanın listesindeki satırlar | Kaynak ve tarih |
|---|---|---|
| Dacia Sandero | Yeni Sandero expression TCe 100 (benzin, manuel); Sandero Stepway expression ve extreme Eco-G 120 (benzin-LPG, otomatik) | Dacia Türkiye fiyat listesi, 2 Kasım 2026 |
| Renault Clio | Yeni Clio evolution plus ve esprit alpine, TCe EDC 115 hp (benzin, otomatik) | Renault Türkiye fiyat listesi, 2 Kasım 2026 |
| Peugeot 208 | E-208 GT 100 kW | Peugeot Türkiye 208 sayfası; fiyat listesinin 1 Eylül baskısı ve 31 Ekim'e kadar geçerli Ekim baskısı |
| Toyota Yaris Cross | 1.5 Hybrid 130 HP e-CVT (Flame, Flame X-Pack, Passion X-Pack) | Toyota Türkiye Yaris Cross sayfası ve fiyat listesi, 2 Kasım 2026 |
| Volkswagen Golf | 1.5 TSI 116 PS, 1.5 eTSI 116 ve 150 PS, GTI 265 PS, R 333 PS | Volkswagen Türkiye fiyat listesi, 28 Ağustos 2026 damgalı |
| Volkswagen Tiguan | 1.5 eTSI ACT 150 PS, 2.0 TDI 193 PS 4MOTION | Aynı liste |
| Volkswagen T-Roc | 1.5 eTSI ACT 150 PS | Aynı liste |
| Jaecoo 7 | Revive 4x2, Evolve 4x2, Evolve 4x4; 1598 cc, 145 HP turbo benzinli | OMODA & JAECOO Türkiye, sayfa 20 Ekim 2026 damgalı |
| Škoda Elroq | 60 e-Prestige 190 PS | Škoda Türkiye fiyat listesi, 1 Ekim 2026 |
Sıkça sorulan sorular
Bu rakamlar Türkiye'yi kapsıyor mu? Bültenden anlaşılmıyor: JATO "Europe 28" etiketinin ülke listesini ve ülke kırılımını vermiyor, Türkiye için ayrı bir satır yok. Tablodaki sıralamadan Türkiye satışı çıkarılamaz.
İlk ondaki modellerden en çok hangisi geriledi? Eylül 2025'e göre Renault Clio yüzde 22, Volkswagen T-Roc yüzde 19, Dacia Sandero yüzde 9 geriledi.
Rakamlar satış mı, tescil mi? JATO'nun tabloları yeni otomobil tescilini (registration) sayıyor ve Eylül 2025 ile karşılaştırıyor. Ekim verisi bu bültende yok.
Görseller: Škoda Auto.
Kaynaklar
Bu haber, aşağıdaki kaynakların aktardığı olgular derlenip özgün biçimde Türkçeleştirilerek hazırlanmıştır.
- JATO Dynamics - BEVs account for 30% of all new cars sold in Europe in September 2026 (28 Ekim 2026)
- JATO Dynamics - Record breaking August for BEVs underpins European new car market growth (1 Ekim 2026)
- ACEA - New Car Registrations, Eylül 2026 basın bülteni, PDF
- Dacia Türkiye fiyat verisi, Yeni Sandero satırları (2 Kasım 2026)
- Renault Türkiye fiyat verisi, Yeni Clio satırları (2 Kasım 2026)
- Volkswagen Türkiye fiyat verisi (28 Ağustos 2026 damgalı)
- Toyota Türkiye - Yaris Cross model sayfası
- Toyota Türkiye fiyat verisi, Yaris Cross Hybrid satırları (2 Kasım 2026)
- Peugeot Türkiye fiyat listesi (1 Eylül 2026 baskısı, PDF)
- Peugeot Türkiye - 208 model sayfası
- OMODA & JAECOO Türkiye - JAECOO 7 Revive 4x2 (sayfa damgası 20 Ekim 2026)
- Škoda Türkiye fiyat listesi (1 Ekim 2026 azami fiyat listesi)
- ODMD - Basın Bülteni, 2 Ekim 2026 (PDF)
- Renault Türkiye - Yeni Clio lansman metni (8 Eylül 2025)
Bu içeriği kim hazırladı?
İçerik OtoPusula Editör Ekibi tarafından yayına hazırlanır. Yayının sorumluları:
- Muhammet Fatih Batman
Kurucu & Editör, YZ Uzman
Yayın akışını ve içerik standartlarını belirler, teknik içerik editörlüğünü yürütür.
- Faruk Talmaç
Kurucu Ortak & Editör, YZ Uzman
Platformun geliştirilmesine öncülük eder, yayınlanan içeriğin son kontrolünü üstlenir.
Üretici kullanım kılavuzları ve resmî kaynaklara dayandırılarak, yapay zekâ destekli hazırlanmış ve editör denetiminden geçirilmiştir. Yayın ilkelerimiz. Bu içerik genel bilgilendirme amaçlıdır; kesin teşhis ve onarım kararı için yetkili bir servise danışın.





